Ładny i funkcjonalny pokój ucznia. Wskazówki aranżacyjne

Ładny i funkcjonalny pokój ucznia. Wskazówki aranżacyjne
Ładny i funkcjonalny pokój ucznia. Wskazówki aranżacyjne

Pokój dziecięcy powinien pełnić kilka różnych funkcji. Jest miejscem, w którym nasza pociecha odpoczywa, bawi się, śpi, a także spędza czas na nauce i odrabianiu lekcji. Właśnie dlatego musimy zadbać o odpowiedni wystrój pomieszczenia i zwrócić uwagę na dobór właściwych mebli oraz ich rozstawienie.

Pokój ucznia nie może być niepraktyczny. Powinien zapewniać dziecku swobodę i poczucie, że jest miejscem przeznaczonym specjalnie dla niego. Właśnie dlatego przy wyborze mebli i dodatków kierujmy się nie tylko własnym gustem i wizją, ale przede wszystkim wygodą i upodobaniami dziecka. Zapytajmy o ulubione kolory czy motywy, wprowadźmy do aranżacji kilka pomysłów swojej pociechy. W końcu to ona powinna czuć się tutaj jak najlepiej.

Wysokiej jakości meble to podstawa

Przy doborze mebli kierujmy się funkcjonalnością. W pomieszczeniu przeznaczonym dla małego dziecka nie warto stosować błyszczących, lakierowanych frontów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się matowe (takie jak np. fronty Pianovo Super-Mat). Ryzyko pojawiania się odcisków palców i dłoni będzie znacznie mniejsze. Poza tym warto pamiętać, że tak intensywnie użytkowane wyposażenie jak szafki, szafy i szuflady powinny posłużyć przez wiele kolejnych lat. Dlatego nie warto wybierać płyt kiepskiej jakości, które szybko niszczeją.

Duża liczba miejsc do przechowywania to konieczność. Przy małym metrażu warto zakupić łóżko wyposażone w pojemną skrzynię, w której poza pościelą zmieścimy inne, rzadko używane przedmioty (np. sprzęt sportowy, stare zeszyty, czy zimowe lub letnie ubrania). W przypadku bardzo małego wnętrza doskonałą opcją są łączone zestawy łóżek piętrowych z szafkami i biurkiem. To dość nowa opcja, która przypadnie do gustu osobom poszukującym wielofunkcyjnych mebli niezajmujących zbyt wiele miejsca.

Strefa do nauki

W pokoju małego ucznia musimy zorganizować wygodne miejsce do nauki i odrabiania lekcji. Biurko powinno mieć szerokość od 80 do 90 cm. oraz długość od 120 do 160 cm. Dokładne wymiary są zależne od wzrostu dziecka. Biurko ustawiamy w takim miejscu, aby zapewnić dostęp do światła słonecznego. W przypadku osób praworęcznych ustawiamy je lewym bokiem do okna, a leworęcznych – prawym bokiem. Do tego nie może zabraknąć regulowanego, wygodnego krzesła, oraz odpowiedniego oświetlenia sztucznego.

Poza jasnym, lekko rozproszonym światłem górnym, musimy zainwestować w lampkę biurkową o nieco chłodniejszej barwie światła, która wspomaga skupienie i poprawia koncentrację. Dla dziecka piszącego prawą ręką ustawiamy lampkę po lewej stronie (odwrotnie w przypadku osoby leworęcznej). Nad biurkiem warto umieścić tablicę korkową lub kredową, na której uczeń będzie umieszczać różne informacje, rzeczy do zapamiętania, zdjęcia i obrazki. Coraz większą popularnością cieszą się także kolorowe, miękkie i duże pufy do siedzenia, które będą świetną alternatywą dla krzesła na czas relaksu, np. w trakcie grania, czytania, czy oglądania telewizji.

SIEĆ SPRZEDAŻY

W celu znalezienia hurtowni znajdującej się najbliżej Państwa lokalizacji oferującej fronty z naszej oferty, proszę wpisać miasto i/lub kod pocztowy, bądź skorzystać z automatycznego wykrywania bieżącej lokalizacji.

Przejdź do góry strony