Urządzasz dużą kuchnię? Sprawdź, jakich błędów unikać

Frontpol Fronty Kuchenne Meblowe Akrylowe

Urządzasz dużą kuchnię? Sprawdź, jakich błędów unikać

Utworzono: 15-05-2019

Mogłoby się wydawać, że trudności w czasie urządzania przysporzy nam wyłącznie mała i ciasna kuchnia. Niewielka przestrzeń wymaga dobrego planu i zdecydowanie ogranicza nasze możliwości aranżacyjne. Jednak większy metraż również może być niezłym wyzwaniem! Wymieniamy kilka najważniejszych błędów, których lepiej unikać przy urządzaniu dużej, przestronnej kuchni.

Nieprzestrzeganie zasady trójkąta roboczego

O ergonomicznym rozplanowaniu wyposażenia kuchennego napisano już wiele. Jednak w przypadku dużych wnętrz ma ono jeszcze większe znaczenie. Łatwo jest się zapomnieć, ustawiając poszczególne meble i sprzęty AGD zbyt daleko od siebie, np. montując zlew i kuchenkę na przeciwległych ścianach. Będzie to zarówno niewygodne, niepraktyczne, jak i niebezpieczne.

Zawsze trzeba podzielić kuchnię na strefy według zasady trójkąta roboczego. Jego wierzchołki tworzą: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Odległość pomiędzy lodówką a kuchenką nie powinna przekraczać 270 cm, za to między zlewem a kuchenką/lodówką – 210 cm. Taki rozkład wyposażenia przyspieszy i ułatwi przygotowywanie posiłków.  

Zbyt wiele wolnej przestrzeni

Puste, rozległe przestrzenie nie prezentują się zbyt przytulnie i zachęcająco. Poza tym duży metraż w kuchni trzeba dobrze wykorzystać! Jedna z możliwości to wprowadzenie wyspy kuchennej, która będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale i niezwykle praktyczna. Może być dodatkowym miejscem do przechowywania i przygotowywania posiłków. Wystarczająco duża, będzie też pełnić funkcję stołu. Wyspa w kuchniach otwartych na salon staje się niekwestionowanym centrum życia rodzinnego.

Inna opcja to połączenie kuchni z jadalnią. W takim przypadku wystarczy wybór odpowiedniego stołu i ustawienie go we właściwym miejscu. Wówczas dobrze jest zamontować w kuchni dwie lampy sufitowe – jedną w centralnym punkcie pomieszczenia, a drugą nad samym stołem. Gdy miejsca jest naprawdę dużo, warto poszukać inspiracji, czyli zdjęć z aranżacjami dużych kuchni na portalach wnętrzarskich i w katalogach.

Miszmasz stylów i kolorów

Ten punkt dotyczy głównie pomieszczeń połączonych z pokojem dziennym. Style kuchni i salonu (lub jadalni) nie powinny się ze sobą „gryźć”. Kolejny błąd to sytuacja, w której większość mieszkania urządzamy nowocześnie, a kuchnię aranżujemy w duchu retro. Takie „trudne” połączenia sprawiają wrażenie chaotycznych, niekonsekwentnych i po prostu nieatrakcyjnych.

Dlatego warto zadbać o stworzenie spójnej całości. To właśnie harmonia w doborze mebli, odcieni i dodatków daje najlepszy, najbezpieczniejszy rezultat. Kuchnia i salon nie muszą być identyczne, jednak powinny mieć wyraźne punkty wspólne – zarówno w kwestii stylu, jak i linii kolorystycznej. 

Urządzasz dużą kuchnię? Sprawdź, jakich błędów unikać
Urządzasz dużą kuchnię? Sprawdź, jakich błędów unikać
Urządzasz dużą kuchnię? Sprawdź, jakich błędów unikać
Urządzasz dużą kuchnię? Sprawdź, jakich błędów unikać

Sieć sprzedaży


W celu znalezienia hurtowni znajdującej się najbliżej Państwa lokalizacji oferującej fronty z naszej oferty, proszę wpisać miasto i/lub kod pocztowy, bądź skorzystać z automatycznego wykrywania bieżącej lokalizacji.

Przejdź do góry strony