Rodzaje szafek kuchennych. Które wybrać?

Frontpol Fronty Kuchenne Meblowe Akrylowe
Utworzono: 09-11-2018

W przypadku wyposażenia kuchni ważne są zarówno nowoczesne sprzęty kuchenne, jak  i szafki, w których będziemy przechowywać naczynia czy produkty spożywcze. Muszą być wystarczająco pojemne i odpowiednio rozmieszczone, aby spełniać swoje zadanie w 100%. Zanim podejmiesz decyzję, jaki rodzaj zabudowy wybrać, poznaj trzy podstawowe typy szafek kuchennych.

Szafki stojące

Pełnią dwie role: miejsca do przechowywania oraz przestrzeni roboczej, na której stawiamy naczynia i przygotowujemy posiłki. Aby było to możliwe, niezbędny jest oczywiście odpowiedni, trwały blat. O tym, jak go wybrać, pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów: Idealna wysokość i szerokość blatu kuchennego

W dużych kuchniach, szafek dolnych jest zazwyczaj niemal tyle samo, ile szafek wiszących. Jednak w niewielkich pomieszczeniach lub tych o nietypowym kształcie (np. na poddaszu), często po prostu nie mamy możliwości powieszenia szafek. Zdarza się tak przede wszystkim w kuchniach niskich, małych, a także tych posiadających skosy lub wystające ze ścian rury.

Wtedy musimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrane przez nas szafki dolne były wystarczająco przestronne i ładowne. Doskonałym sposobem na zwiększenie ich pojemności jest m.in. zaprojektowanie kuchni na wymiar, zamontowanie dodatkowych szuflad w miejscu cokołu, a także zastosowanie praktycznych szafek cargo. Sprawdź również: Jak sprytnie urządzić kuchnię bez szafek górnych?

Szafki wiszące

Czyli te, które znajdują się na wysokości naszych oczu. Jako pierwsze zwracają uwagę zaraz po wejściu do kuchni, dlatego w ich przypadku na znaczeniu zyskują ładne, estetyczne fronty. Szafki górne powinny prezentować się jak najlepiej. Poza aspektem wizualnym modele ścienne są wyjątkowo wygodne, ponieważ nie wymagają schylania się, aby po coś sięgnąć. Z tego względu umieszcza się w nich przede wszystkim te przedmioty, których używamy najczęściej.

Jeżeli chcemy optycznie powiększyć kuchnię, warto zdecydować się na fronty szafek górnych o wysokim połysku. Odbijające się światło i lustrzany efekt pozwalają stworzyć iluzję optyczną, dzięki której kuchnia wydaje się znacznie przestronniejsza. Szafki wiszące można montować zarówno do samej ściany, jak i do sufitu w przypadku większych, dłuższych modeli, co pozwoli na uzyskanie większej ilości miejsca do przechowywania.

Szafki narożne

To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie przestrzeni. Gdy miejsca w kuchni jest niewiele, zawsze warto pamiętać o kątach. Zamontowanie w nich szafek sprawia, że zyskujemy sporo miejsca do trzymania przedmiotów o dużych gabarytach, np. form do ciast czy garnków. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni otwartych na salon, gdzie każda dodatkowa półka jest na wagę złota.

Rodzaje szafek kuchennych. Które wybrać?
Rodzaje szafek kuchennych. Które wybrać?

Sieć sprzedaży


W celu znalezienia hurtowni znajdującej się najbliżej Państwa lokalizacji oferującej fronty z naszej oferty, proszę wpisać miasto i/lub kod pocztowy, bądź skorzystać z automatycznego wykrywania bieżącej lokalizacji.

Przejdź do góry strony