Najważniejsze zasady urządzania bardzo małej kuchni

Najważniejsze zasady urządzania bardzo małej kuchni
Najważniejsze zasady urządzania bardzo małej kuchni
Najważniejsze zasady urządzania bardzo małej kuchni

Niewielki metraż spotyka się przede wszystkim w blokach i kamienicach. Mała kuchnia to niemałe wyzwanie, jednak mając dobry plan i znając kilka najważniejszych zasad, można stworzyć funkcjonalne i stylowe pomieszczenie. Oto kilka sposobów na maksymalne wykorzystanie metrażu.

Zarówno wyposażenie, jak i kolorystyka w małym wnętrzu nie mogą nas ograniczać i tworzyć efektu „przytłoczenia”. Dobierając kolor ścian, postawmy przede wszystkim na jasne odcienie, które pozwalają uzyskać iluzję przestronności oraz sprawiają, że w kuchnia wydaje się nieco bardziej słoneczna. Jeżeli chcesz nadać jej efekt głębi, pomaluj jedną ze ścian na bardziej intensywny, a nawet dość ciemny kolor. Taki kontrast to jednocześnie ciekawe i modne rozwiązanie aranżacyjne.

Stonowana kolorystyka i gładkie fronty

Niewielka przestrzeń wymaga od nas minimalistycznego podejścia. Wybierając meble, postawny więc na gładkie, nowoczesne fronty oraz duży, szeroki blat kuchenny (do 80 cm.), który jest nie tylko praktyczny, ale również sprawia, że pomieszczenie wydaje się dłuższe. Najlepiej wybierać szafki bezuchwytowe albo z niewidocznymi, ukrytymi uchwytami (sprawdź: Nowa usługa frezowań).

Kupując fronty na wysoki połysk można uzyskać efekt „lustrzany”, odbijający światło, który dodatkowo doda wrażenia przestronności. Dobrym rozwiązaniem są też półki umieszczone nad samym blatem, na których postawimy kilka najczęściej używanych przedmiotów. Oprócz tego, warto zdecydować się na meble na wymiar, dzięki którym zagospodarujemy całą dostępną przestrzeń.

Sprzęt AGD i oszczędność w doborze dodatków

W każdej kuchni potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jeżeli planujemy zakup zmywarki, warto zdecydować się na jednokomorowy zlew. W bardzo małym pomieszczeniu dobrym wyborem będzie piekarnik z funkcją mikrofalówki, oraz wysuwany okap kuchenny. Mała kuchnia wymaga kompromisów, również gdy chodzi o liczbę dodatków i ozdób. Najlepiej ograniczyć je do minimum i postawić na dekoracje wiszące. Zaleca się ukrywanie niektórych sprzętów kuchennych w szafkach, aby na blacie znajdowało się jak najmniej rzeczy.

Właściwe oświetlenie

Niektóre kuchnie nie mają okna, jednak także te, które je posiadają, wymagają doboru właściwego oświetlenia sztucznego. W centralnym punkcie sufitu nie może zabraknąć plafonu albo minimalistycznej, nowoczesnej lampy dającej mocne światło, a także niewielkich reflektorów lub halogenowych, dodatkowych lampek nad blatem. W ten sposób zapewnisz oświetlenie całego pomieszczenia oraz w przestrzeni roboczej.

SIEĆ SPRZEDAŻY

W celu znalezienia hurtowni znajdującej się najbliżej Państwa lokalizacji oferującej fronty z naszej oferty, proszę wpisać miasto i/lub kod pocztowy, bądź skorzystać z automatycznego wykrywania bieżącej lokalizacji.

Przejdź do góry strony