Frontpol Fronty Kuchenne Meblowe Akrylowe

Jak urządzić domową spiżarnię? Garść pomysłów

Jak urządzić domową spiżarnię? Garść pomysłów
Jak urządzić domową spiżarnię? Garść pomysłów
Jak urządzić domową spiżarnię? Garść pomysłów

W dzisiejszych czasach nawet w małej kuchni da się urządzić domową spiżarnię. Posłuży do tego specjalnie wydzielone pomieszczenie albo wygodna, funkcjonalna szafka Cargo. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, które pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na żywność i produkty spożywcze w niemal każdym domu!

Przede wszystkim musimy ustalić wielkość naszej spiżarni i jej przeznaczenie. Czy będzie służyła do przechowywania dużej liczby słoików, warzyw i owoców? A może tylko do chowania nieestetycznych opakowań, karmy dla zwierząt? Pierwsza opcja wymaga od nas wydzielenia miejsca, które będzie suche i stosunkowo chłodne (o maksymalnej temperaturze 16 stopni), aby ograniczać ryzyko psucia się żywności. W drugim przypadku wystarczy nam niewielki magazynek, w którym będziemy składować różne rzeczy.

Piwnica i garaż – wygodne rozwiązanie

Jedną z najbardziej oczywistych lokalizacji jest piwnica lub garaż. To idealne miejsca do przechowywania żywności. Powinno mieć grube mury, ściany wyłożone cegłą lub kamieniem, a także podłogi z materiałów, które akumulują ciepło. Nie należy budować takich pomieszczeń z płyt gipsowo-kartonowych.

Najlepiej, aby spiżarnia znajdowała się w chłodnym miejscu i blisko głównego wejścia. Do estetycznego przechowywania żywności i słoików sprawdzą się przede wszystkim regały i szafki na wymiar z wodoodpornych płyt MDF i innych trwałych, odpornych na powstawanie pleśni materiałów, np. z metalu.

Spiżarnia przy kuchni

Domowa spiżarnia przy kuchni to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które wymaga po prostu wydzielenia osobnego miejsca. Pozwala na szybki dostęp do produktów spożywczych i daje nam możliwość przechowywania gotowych potraw, które nie mieszczą się w lodówce. Taki rodzaj spiżarni sprawdzi się szczególnie w kuchniach otwartych na salon.

Należy pamiętać, aby wydzielone pomieszczenie nie miało dostępu do światła dziennego i nie było ogrzewane. Ściany, które oddzielają je od ogrzewanej części domu powinny być wykonane z kamienia lub cegły. W środku musi być sucho. Warto umieścić wewnątrz nawiewnik z kanałem wentylacji, albo powiększyć szparę pod drzwiami, przez którą będzie przedostawać się powietrze.

A może wewnątrz kuchni?

Dla osób, które nie chcą lub nie mogą wydzielić osobnego pomieszczenia na spiżarnię, opracowano wysokie szafki kuchenne typu Cargo. Do frontu szafki przyczepiony jest wyciąg z metalowymi lub plastikowymi koszami, które pozwalają na bezproblemowe, wygodne przechowywanie produktów spożywczych i przedmiotów, których nie chcemy zostawiać na wierzchu. Cargo może być wysoka i bardzo głęboka, dzięki czemu pomieścimy w niej rzeczy o dużych gabarytach. To idealne rozwiązanie dla małych i ciasnych kuchni.

Sieć sprzedaży


W dzisiejszych czasach nawet w małej kuchni da się urządzić domową spiżarnię. Posłuży do tego specjalnie wydzielone pomieszczenie albo nowoczesna szafka Cargo. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, które pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na żywność i produkty spożywcze w niemal każdym domu!

Przejdź do góry strony