Idealna wysokość i szerokość blatu kuchennego

Idealna wysokość i szerokość blatu kuchennego
Idealna wysokość i szerokość blatu kuchennego
Idealna wysokość i szerokość blatu kuchennego

Funkcjonalna kuchnia nie obejdzie się bez wygodnego, przestronnego blatu. Stanowi niezbędne miejsce do przygotowywania napojów i posiłków, oraz dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy, które chcemy mieć zawsze pod ręką. Tak samo jak fronty, powinien być praktyczny, trwały i dopasowany do reszty wyposażenia.

Blat musi znajdować się na właściwej wysokości. To bardzo ważne, ponieważ przestrzeń robocza umieszczona zbyt nisko lub zbyt wysoko, będzie powodować dyskomfort i bóle pleców. Równie istotna jest odpowiednia, indywidualnie dobrana szerokość, która pozwoli na swobodne przygotowywanie posiłków. Biorąc pod uwagę te dwa elementy, stworzymy przestrzeń, która będzie wysoce ergonomiczna, jak i wygodna w użytkowaniu.

  • Wysokość – osobom niskim (do 165 cm) zaleca się umieszczenie blatu na wysokości 85-90 cm. Jednak jeżeli wśród domowników znajdują się osoby o większym wzroście, lepiej wykonać w tym celu stosowne pomiary. Właściwą wysokość blatu roboczego możemy obliczyć w łatwy sposób: wystarczy stanąć w pozycji prostej i zgiąć rękę w łokciu, z przedramieniem umieszczonym równolegle do podłoża. Druga osoba mierzy odległość od przedramienia do podłogi. Od uzyskanego wyniku odejmujemy około 20 cm i otrzymujemy idealną wysokość blatu roboczego, dopasowaną do konkretnego wzrostu.
  • Szerokość – ten element powinniśmy uwzględnić już na etapie planowania kuchni. Zanim rozstawimy poszczególne meble i sprzęty, zastanówmy się, gdzie umieścimy blat. Jeżeli mamy do rozdysponowania mało miejsca, pamiętajmy, że minimalna szerokość wygodnego blatu roboczego to 60 cm. Dzięki temu w prosty sposób zgramy jego wielkość z innym wyposażeniem, a zwłaszcza z piekarnikiem i zmywarką. Gdy potrzebujemy większej przestrzeni roboczej i mamy do dyspozycji sporo miejsca, możemy zdecydować się blat o szerokości 80 cm. Pamiętajmy jednak, aby przy jego wyborze zawsze uwzględnić wymiary całej kuchni. Blat nie może ograniczać swobodnego poruszania się. Dlatego wolna przestrzeń pomiędzy blatem a przeciwległym wyposażeniem musi wynosić minimum 120 cm.

SIEĆ SPRZEDAŻY

W celu znalezienia hurtowni znajdującej się najbliżej Państwa lokalizacji oferującej fronty z naszej oferty, proszę wpisać miasto i/lub kod pocztowy, bądź skorzystać z automatycznego wykrywania bieżącej lokalizacji.

Przejdź do góry strony